Makijaż permanentny a ciąża i okres laktacji. Kiedy warto wstrzymać się od zabiegu + VIDEO

Makijaż permanentny to usługa, która cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma się czemu dziwić – to bardzo wygodny i trwały sposób na to, by cieszyć się ulubionym makijażem bez codziennych uporczywych poprawek. Jest to jednak zabieg inwazyjny, który, jak każdy, wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami. Częstym pytaniem jest, czy kobiety w ciąży lub karmiące piersią mogą bez obaw umówić wizytę u linergistki? Odpowiadamy zatem na tę nurtującą wiele klientek kwestię.

Makijaż permanentny. Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?

girl-pregnant

Jesteś przy nadziei i zastanawiasz się nad makijażem permanentnym? Niestety, to będzie musiało poczekać. Takiego zabiegu nie można wykonywać kobietom w ciąży! Jest ku temu kilka jasnych powodów, które wyjaśniamy poniżej.

Przede wszystkim na drodze stają nam zmiany hormonalne oraz zmiany w układzie odpornościowym. Już od pierwszych dni od zapłodnienia gwałtownie nasila się wydzielanie hormonów w ciele kobiety. Nudności, stres, nagłe zmiany samopoczucia to niestety nieodłączne elementy ciąży. Taki stan rzeczy może negatywnie wpływać na działanie całego organizmu. Zabieg makijażu permanentnego wykonany w tym niepewnym okresie, nawet jeśli jest wykonywany u najlepszej linergistki, może poważnie zaszkodzić. Próg bólu u ciężarnej może zostać znacząco obniżony, przez co zabieg wstrzyknięcia pigmentu pod skórę może okazać się bardziej bolesny niż normalnie. Każdy organizm reaguje inaczej – trudno przewidzieć, jak ciało kobiety w ciąży zareaguje na podskórnie podany pigment. Możliwe, że efekt będzie mniej zadowalający, a proces gojenia może się skomplikować lub niepotrzebnie wydłużyć.

Nie zapominajmy również o kwestii bardzo istotnej, czyli komforcie psychicznym klientki. Makijaż permanentny to usługa, która daje wiele korzyści, jednak trzeba pamiętać, że wprowadza trwałe zmiany na skórze, które utrzymują się nawet do 5 lat. Trzeba być zatem pewnym swojej decyzji oraz wyboru najlepszego salonu, w którym linergistka wykona zabieg. Dodatkowo dochodzi temat potencjalnego bólu, ponieważ, nie ukrywajmy, zabieg wprowadzania igły pod skórę nie należy do najprzyjemniejszych. Nie jest tajemnicą, że planowanie takiego przedsięwzięcia może generować dodatkowy stres, którego ciężarna powinna zawczasu unikać. Pamiętamy, że samopoczucie przyszłej mamy ma kluczowy wpływ na prawidłowe rozwijanie się płodu.

zabieg-brwi

Kolejnym zagrożeniem są potencjalne infekcje. Wykonanie makijażu permanentnego wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry. Pigment dociera głęboko pod skórę, a co za tym idzie organizm jest bardziej narażony na infekcje. Substancje wprowadzane pod skórę mogą dostać się do krwiobiegu, a w konsekwencji dostać się do płodu, co może nieść ze sobą niepożądane konsekwencje. Pamiętajmy, że dobra linergistka zawsze powinna podchodzić do tematu profesjonalnie, szczególnie mając na uwadze zdrowie klientki, a co za tym idzie zmniejszać ryzyko do minimum. Dlatego zawsze odmawiamy kobietom w ciąży wykonania zabiegu, niezależnie od tego, czy jest to pierwszy czy ostatni miesiąc.

Makijaż permanentny a okres laktacji - czy warto?

Tylko druga kobieta, która ma za sobą poród jest w stanie zrozumieć, co dzieje się w głowie kobiety tuż po porodzie. Najwięcej szumu wywołują estrogeny – hormony płciowe, które odpowiadają za wykształcenie żeńskich cech płciowych. Dzięki nim w trakcie ciąży piersi stają się większe, sylwetka zaokrąglona, włosy się zagęszczają, a skóra wygląda na gładszą. W trakcie trwania ciąży stężenie estrogenów sukcesywnie wzrasta, by po porodzie gwałtownie spaść. Łatwo więc zauważyć pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci. Kobieta jest osłabiona i przemęczona, a przez to wydaje jej się, że jest mniej atrakcyjna. To naturalne, że usługi takie jak makijaż permanentny wydają się w tym okresie wyjątkowo kuszące. Warto się jednak wstrzymać do czasu, aż przestanie się karmić piersią. Dlaczego? Przeciwwskazania nie są już tak drastyczne jak w przypadku kobiet ciężarnych. Mimo wszystko warto mieć na uwadze, że ciąża wprowadza ogromne zmiany w ciele kobiety. Okres po porodzie to czas swoistej regeneracji organizmu, dlatego profesjonalne linergistki odradzają wykonywania w tym czasie inwazyjnego zabiegu jakim jest makijaż permanentny. Najlepiej poczekać do momentu, aż dziecko zostanie odstawione od piersi.

brwi-permanentne

Zależy nam, abyś cieszyła się wymarzonymi i trwałymi efektami makijażu permanentnego, który będzie wywoływał uśmiech na Twojej twarzy zawsze, kiedy spojrzysz w lustro. Jeszcze bardziej jednak zależy nam na Twoim zdrowiu oraz dobrym samopoczuciu. Jeśli jesteś w ciąży, nie warto ryzykować – nawet najmniejszy stres może mieć przykre konsekwencje dla Ciebie i dziecka. Polecamy uzbroić się w cierpliwość i umówić się na wizytę, kiedy już skończysz karmić piersią. To doskonała okazja, by zostawić malucha pod opieką najbliższych i poświęcić odrobinę czasu samej sobie!

Zapoznaj się również z filmikiem na ten temat 😊

Skontaktuj się z nami